Samodzielna budowa zadaszenia wiaty garażowej

Nowa jakość wysyłanych zdjęć – Whatsapp śpieszy z aktualizacją

Wiata garażowa to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, które ma niejako zastąpić przydomowy garaż. Oczywiście pod względem utrzymania ciepła daleko jej do tego pomieszczenia, niemniej jednak wiata sprawdza się skutecznie przy intensywnych opadach śniegu. Pozwala również uchronić samochód przed promieniami słońca.

Do budowy wiaty nie trzeba zatrudniać specjalistów. Można samodzielnie ją postawić – używając do tego m.in. krokwi, belek oraz dobrej blachy z hurtowni stali, np. http://polmet-grudziadz.pl/. Dzięki unikalnym parametrom Twój samochód zyska praktyczną i co najważniejsze skuteczną ochronę lakieru przed warunkami pogodowymi. Od czego warto zacząć taką budowę? I na co zwracać uwagę? Odpowiadamy!

Jak wykonać dach wiaty garażowej?

Zadaszenie wiaty garażowej to jeden z najważniejszych elementów całej konstrukcji. Buduje się go najczęściej z drewnianych elementów, które opierają się na tzw. oczepie łączącym słupki konstrukcyjne. Zamiast drewna można również użyć solidnych, metalowych profili , które jednak nie cieszą się aż taką popularnością. Wynika to z trudności mocowania do nich pokrycia dachowego.

Powstające zadaszenie – w zależności od tego, czy wiata będzie wolnostojąca, czy przystawiona do ściany domu – opiera się na różnych konstrukcjach. Wiata wolnostojąca jest dużo łatwiejsza w wykonaniu. O jej stabilności przesądza sposób łączenia materiałów. Przy wiacie przystawionej do ściany pojawia się problem podparcia dachu. Można to jednak rozwiązać w dwojaki sposób:

  • podporą staną się słupy ustawione przy ścianie domu;
  • dach zostanie oparty na belce zamontowanej do ściany nieruchomości.

Druga opcja może być jednak nieco bardziej kłopotliwa – głównie ze względu na dwuwarstwowość ściany w niektórych domach. Wówczas chęć wycięcia izolacji cieplnej i umocowanie w niej belki będzie złym pomysłem, ponieważ nieruchomość straci w tym miejscu swoją ciepłochronność. W takiej sytuacji bezpieczniej jest wyciąć ocieplenie nie na całej długości belki, a w punktach umieszczenia klocków dystansowych i zamocowanie ich do belki długimi kotwami. Warto przy tym wiedzieć, że klocki powinny mieć nieco większą grubość niż ocieplenie.

Pokrycie dachowe wiaty garażowej

Po stworzeniu stabilnej konstrukcji wiaty garażowej przychodzi czas na pokrycie dachowe. W tym zakresie polski rynek zadaszeń oferuje wiele rozwiązań. Do tych najpopularniejszych zaliczyć jednak można dachy powstałe z blaszanych elementów. Najbezpieczniej jest kupić taką blachę w sprawdzonej hurtowni stali, która cieszy się renomą. W przypadku wątpliwości co do wyboru grubości takiej blachy dobrze jest poprosić o radę pracownika hurtowni. Z jego pomocą z pewnością kupisz właściwy materiał.

Dachy blaszane to najchętniej wybierane zadaszenia wiat garażowych. Wynika to ze sporej wytrzymałości blachy. Ma on jednak to do siebie, że w upalne dni materiał ten dość szybko się nagrzewa. Przez to wiata nie do końca spełnia swoje zadanie. Z tego powodu wiele osób wybiera płytę PCV lub inne materiały, które nie nagrzewają się tak łatwo.

Wybór pokrycia dachowego wiaty garażowej jest kwestią dość indywidualną. Wszystko zależy tu od Twoich potrzeb, wizji, a także środków finansowych, które chcesz na to przeznaczyć. Warto zatem w pierwszej kolejności ustalić swoje priorytety i plan działania, a dopiero później zabrać się do roboty.

Dodaj komentarz