Czy dzieci odpowiadają za długi rodziców?

Nie każdy ma dobrą sytuację finansową, zdarza się, iż w wyniku zbiegu różnych okoliczności niektóre osoby popadną w spore długi. Często rodzi się pytanie, czy dzieci są odpowiedzialne za długi, poczynione przez ich rodziców.

Odpowiedzialność za długi za życia

Kwestia odpowiedzialności za długi rodziców uzależniona jest w dużej mierze od tego, czy rodzice żyją. W takim przypadku bowiem dzieci nie ponoszą odpowiedzialności za zadłużenie rodziców, jednakże często zdarza się, że mogą zostać wplątane w kwestie związane ze spłacaniem zadłużenia rodziców. Jeśli bowiem dzieci zamieszkują wspólnie z rodzicami i dojdzie do egzekucji komorniczej, może dojść do zajęcia ruchomości znajdujących się w danym lokalu mieszkalnym. Wówczas komornik może również zająć sprzęty czy inne przedmioty należące do dzieci. Jeśli są one dorosłe, warto więc aby posiadały imienne faktury na zakup tego typu przedmiotów, co pozwoli w przypadku egzekucji komorniczej wykazać ich własność i uniknąć ich zajęcia.

Należy również dbać o aktualizację meldunku i adresu zamieszkania. Jeśli bowiem dorosłe dzieci pomimo wyprowadzki z domu rodzinnego wciąż są w nim zameldowane, mogą odpowiadać za długi związane z niepłaceniem czynszu solidarnie z innymi zameldowanymi osobami. Warto jednak pamiętać, iż w takiej sytuacji dzieci odpowiadają dopiero od momentu, w którym osiągnęły pełnoletność.

Czy odpowiada się za długi rodziców po śmierci?

Po śmierci rodziców to dzieci stają się ich spadkobiercami. Wiele osób błędnie myśli, że jeśli ne pozostawili oni żadnych wartościowych rzeczy, to nie ma spadku. Nic bardziej mylnego, nawet w takiej sytuacji można odziedziczyć, niestety bywa że same zadłużenia. O czym warto pamiętać? Jeśli wiadome jest, że nie ma żadnego majątku, można po śmierci rodziców odrzucić spadek, jednak trzeba to zrobić w określonym terminie, czyli maksymalnie 6 miesięcy po śmierci rodziców. Jeśli dzieci mają już własne dzieci, te także muszą go odrzucić, zaś za te które nie są pełnoletnie muszą to zrobić rodzice, wcześniej uzyskując zgodę sądu. Alternatywą jest również umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia. Może ona zostać podpisana pomiędzy dzieckiem i rodzicem jeszcze za życia rodzica. Co do zasady, jeśli nie ma w takiej umowie dodatkowej wzmianki, zrzeczenie obejmuje całą linię, czyli również wnuki.

W przypadku jeśli w ciągu 6 miesięcy po śmierci nie dokona się zrzeczenia spadku, w myśl obowiązujących przepisów nabywa się prawo do spadku z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, iż dzieci, czyli spadkobiercy odpowiadają za długi jedynie do wysokości pozostawionego przez zmarłego rodzica majątku.

Dodaj komentarz