Strop podstawowym elementem domu

Strop podstawowym elementem domu

Podstawowym elementem konstrukcji domu są stropy. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno całej konstrukcji budynku, jak i mieszkających w nim osób. Dlatego przed rozpoczęciem budowy naszego domu, warto poznać wady i zalety rozwiązań, jakie proponują nam projekty domów.

Stropy to poziome elementy konstrukcyjne, które oddzielają od siebie poszczególne kondygnacje budynku oraz przenoszą obciążenia własne i elementów wnętrza. Od tego ile pięter zawiera projekt domu zależy liczba stropów.

W przypadku, gdy budujemy domy piętrowe, to właśnie strop oddziela poszczególne kondygnacje (tzw. stropy międzykondygnacyjne). Budując natomiast projekty parterowe, ale za to domy podpiwniczone – strop oddziela piwnicę od wnętrza domu.

Materiał z jakiego najczęściej buduje się stropy w domach jednorodzinnych to: beton, stal i drewno. Najbardziej popularne, ale też bardzo wytrzymałe oraz ognioodporne, są stropy żelbetowe. Wyróżniamy:

Jeżeli zależy nam na tym, aby budowa domu przebiegała dość szybko, możemy zdecydować się na stropy prefabrykowane. Składają się one z gotowych elementów wykonanych w fabryce. Zwozimy je na plac budowy i tam bezpośrednio montujemy. Takie rozwiązanie jest coraz częściej spotykane, jeśli budowane są nowoczesne domy.

Gotowe płyty przewożone są na teren budowy, a ich ułożenie nie wymaga stemplowania. Na rysunkach i opisach, które zawiera projekt domu, mamy dokładnie przeliczone zbrojenie stropu oraz grubość stropu. Pamiętajmy, że tylko profesjonalne i rzetelne biura architektoniczne powinny przygotowywać dla nas projekty domów. Ważne jest również, aby związana ze stropem każda zmiana w projekcie, była omówiona z konstruktorem, który przeliczy na nowo obciążenie stropu.

Budując tradycyjne stropy, musimy wykonać szereg prac, które pochłaniają wiele czasu, jak np. deskowanie czy wylewanie betonu. Doliczając do tego czas potrzebny, aby beton był odpowiednio suchy, może okazać się, że budowa stropu trwa nawet miesiąc. Dlatego, jak już wcześniej wspominaliśmy, warto sięgnąć po gotowe stropy. Wykonane w fabryce wedle tego co zawierają projekty domów i przewiezione na teren budowy, mogą zostać zmontowane przez ekipę budowlaną dosłownie w kilka godzin.

Gotowe stropy nie wymagają deskowania, jak i nie potrzebne są podpory montażowe. Płyty prefabrykowane produkuje się zazwyczaj z płyt kanałowych lub zbrojonych płyt z betonu komórkowego.

Istotne jest także to, że stropy prefabrykowane można użytkować od razu po zamontowaniu (w przeciwieństwie do stropów monolitycznych). Podobna sytuacja występuje, gdy budujemy domki z drewna, gdzie stosujemy stropy drewniane. Dodatkową zaletą stropów prefabrykowanych jest za to ich ognioodporność.

Montaż stropu z prefabrykatów wymaga doskonałej organizacji. Montowanie dużych płyt może także podnieść koszty budowy, a to za sprawą konieczności użycia w tym celu ciężkiego sprzętu. Wysokie ceny stropów prefabrykowanych spowodowane są także ich małą dostępnością i koniecznością transportu z odległych miejsc.

Stropy prefabrykowane – szybka budowa domu

Zaletą za to jest to, że spód takiego stropu ma idealnie gładką powierzchnię, przez co wykańczanie wnętrza (np. tynkowanie sufitu) jest bardzo łatwe i proste. Można w nich także od razu wyciąć kanały na schody wewnętrzne bądź do przeprowadzenia instalacji, co znacznie przyśpieszy prace wykończeniowe.

Często projekty domów jednorodzinnych posiadają niestandardową bryłę budynku. W takich sytuacjach użycie stropów prefabrykowanych jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ mogą mieć one różne kształty i wymiary, a ich rozpiętość dochodzi nawet do 12 m.

Niestety stropy prefabrykowane nadal kojarzą nam się negatywnie, przede wszystkim przez porównania do budownictwa z wielkiej płyty. Zwróćmy jednak uwagę, że coraz częściej architekci projektując nowoczesne domy, proponują nam właśnie takie rozwiązania. Świadczy to o tym, że obecnie wykonuje się stropy zupełnie inną technologią niż blokowiska czy stare domy jednorodzinne (tzw. kostki).

Dodaj komentarz