Pozornie selekcja pieca wolnostojącego może wyglądać na bezproblemową kwestię, faktycznie jednakże jest to złudzenie. Rodzajów takich pieców jest bez liku, nie oznacza to niemniej jednak, że powinno się niepokoić – większy wybór produktów na rynku świadczy, iż użytkownik ma większą szansę wyszukania tego, co koresponduje z jego wymaganiami. Wyprodukowane przez różnorodne działalności gospodarcze i prezentujące różnorodne pułapy kosztów piece wolnostojące mogą wyróżniać się między innymi wyglądem (jedni użytkownicy lubią, gdy ich piec ma zwyczajny design, a niektórzy wolą nutkę nowoczesności), parametrami technicznymi lub siłą. Relewantną sprawą, na którą należałoby głównie skierować uwagę, to trwałość budulców użytych do konstrukcji pieca. Nadzwyczaj atrakcyjne są piece typu koza – wykonane z żeliwa czy też stali.

Wartością żeliwa jest fakt, iż można z niego kreować wzorki, będące dekoracją wyglądu pieca. Jeżeli chodzi o moc, piec wolnostojący daje radę osiągać moc od circa 4 do kilkunastu kilowatów. Co fascynujące, pod tym względem piece wolnostojące nie są – wbrew powszechnym komentarzom – słabsze od standardowych kominków z wkładami. Jeśli już zdecydujesz się na montaż atrakcyjnej wśrod klientów kozy, pamiętaj, iż aby była ona adekwatnie zagospodarowana, trzeba trafnie umiejscowić ją w mieszkaniu – optymalnie w jego centralnym miejscu. Wtenczas ciepło rozchodzące się z pieca będzie wydajnie wykorzystane.

Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się za to rozmieszczać pieca w otoczeniu rzeczy przyrządzonych z palnych tworzyw (np. sprzętów). Również podłoga pod samym piecem powinna być skonstruowana z półproduktu niepalnego. Co oczywiste – istotną rzeczą jest także to, aby zatroszczyć się o adekwatne powiązanie pieca z przewodem kominem. Realizuje się to z wykorzystaniem stalowych rur. Gdy już postawisz piec w swoim mieszkaniu, pamiętaj zarówno, tak aby nie spalać w nim śmieci. Robiąc tak, nie tylko zanieczyszczasz naturę, lecz także narażasz się na wysokie grzywny. Najlepszym materiałem opałowym do piecyka typu koza będzie drzewo wytwarzana z drzew liściastych, takich jak akacja, dąb czy wiąz. Stosować można także brykiety drzewne.